Naše Zlatíčka

Vítejte na stránkách Zlatíčka

Zoubky a prořezávání

Nový příspěvek

Péče o zuby


 
 
Péče o zuby Na péči o zuby dítěte není nikdy brzy. Jakmile má dítě dva zuby, čistěte mu je každý večer navlhčeným kapesníkem. Ve dvanácti měsících začněte čistit zuby zubním kartáčkem – po snídani a po večeři, nechte však dítě, aby si s kartáčkem hrálo při koupání. Péče o první (mléčné) zuby napomáhá správné pozici stálých zubů ve zdravých dásních a vytváří celoživotní návyk.

V každém věku je užitečné si s dítětem při čištění zubů hrát: hrajte si s ním na zubaře, čistěte si zuby zároveň s dítětem a hodně si vyplachujte ústa a vyplivujte.

První zub se může dítěti objevit kdykoli během prvního roku života a mléčné zuby mu porostou až do třetího roku.

Čištění zubů malého dítěte:

1. Namočte čistý kapesník. Posaďte dítě na klín. Namotejte kapesník na prst a naneste na něj trochu zubní pasty – asi velikosti hrášku. Nechutná- li dítěti pasta, nemusíte ji používat; přestaňte ji používat také, chce-li ji dítě jíst. Kupujte pastu pro malé děti.
2. Přejíždějte prstem dítěti po dásních a zubech. Nechte je, aby plivalo do umyvadla, chce-li vás napodobovat.

Proč se zuby kazí?

Zuby se kazí, protože ústní bakterie metabolizují cukr a vytvářejí kyselinu, která narušuje tvrdou sklovinu pokrývající zuby. Sladkosti a cukrovinky zvyšují riziko zubního kazu, zvláště když je dítě jí mezi jednotlivými jídly, protože zuby jsou tak většinu času obklopeny cukrem. Dávejte dítěti zdravé zákusky, například kousky sýra a mrkve nebo sušeného ovoce. Sladkosti podávejte jen málokdy a po nich vyčistěte dítěti zuby. Je možné chránit dětem zuby fluórem, který zpevňuje zubní sklovinu a dokonce zaceluje trhlinky, které se v ní objeví. Čistěte zuby dvakrát denně zubní pastou obsahující fluór, pomůžete mu tak ochránit zuby před zubním kazem, zvláště necháte-li mu pastu působit v ústech. Fluór je někdy obsažen ve vodě dodávané z vodovodní sítě, nebo se podává ve formě kapek nebo tabletek.

Nemějte obavy, když dítě spolkne při čištění zubů trochu zubní pasty. Může se však stát, že pasta dítěti tak zachutná, že by ji chtělo jíst z tuby. Nedovolte mu to. Dostává-li fluor ve
vodě, mohl by být fluor ze zubní pasty nadbytečný.

Návštěva zubního lékaře

Je užitečné zvykat dítě na návštěvu zubního lékaře, ještě než bude nějakou
péči potřebovat. Můžete s ním zajít do ordinace, i když ještě nemá všechny
zoubky prořezané. Má-li strach, posaďte si je v křesle na klín a ukažte
mu k čemu se nástroje používají. Zhruba od dvou a půl let by dítě mělo
absolvovat kontrolu chrupu vždy po půl roce.

Lékař vám poradí, jak máte dítěti pomoci pečovat o zuby – proto na návštěvu zubního lékaře nezapomínejte, i když víte jistě, že má dítě zuby zdravé. Je důležité objevit včas místa, kde by se mohl kaz vytvořit.


Žádné komentáře
 
TOPlist