Naše Zlatíčka

Vítejte na stránkách Zlatíčka

Zoubky a prořezávání

Nový příspěvek

Sedmero pro dětské zoubky

 
 


 
 
Je to tady. Uběhlo sotva půl roku a vašemu dítěti se na svět vyklubal první zoubek. Na co byste se měli připravit?1) Návštěva zubního lékaře

Už v době prořezávání prvních zubů je samozřejmostí návštěva zubaře. Ten posoudí, zda se vše vyvíjí tak, jak má, ale především dítěti ukáže, že se není čeho bát. Toto první vyšetření především odbourá strach z bílých plášťů a cizích prstů v pusince. Dítě bude lépe snášet případné pozdější zákroky.

Jak často? Preventivní prohlídky u dětí by měly být jako u dospělých, tedy dvakrát do roka. Pokud to bude častěji, rozhodně nic nezkazíte.

2) Čistit, čistit, čistit

O správné technice čištění dětských zoubků by vás měl informovat váš zubní lékař. Stejně tak by vám měl doporučit správný zubní kartáček a pastu.
Co však již není v silách lékaře je kontrola dodržování hygienických návyků. Čistěte svému dítěti zoubky, i když se vzteká. Jeho zdraví je důležitější.

3) Dudlík pouze pro děti

Maminky se často dopouštějí velké chyby: olizují dudlík před tím, než ho vloží dítěti do pusinky. STOP! Uvědomte si, že zubní kaz způsobují bakterie, které tak naservírujete dítěti přímo do pusy.

4) Po sladkém vyčistit zuby

Tuto radu jste jistě slyšeli již mnohokrát, ale je skutečně velmi důležitá. Cukry v ústech zvyšují množství bakterií v dutině ústní a tak podporují vznik zubního kazu. U dětí je to o to markantnější, že první zuby nepokrývá tak kvalitní a silná sklovina jako zuby stálé.

5) Vyražený zoubek

Úrazy v oblasti obličeje u dětí se neobejdou bez silných emocí, následky však nebývají tak závažné, jak se mnohdy na první pohled zdá. Když vaše dítě upadne a vylomí si nějaký ten zoubek, dejte si tu námahu a zub najděte, uschovejte ve vlhku (mléko, do pusy pod jazyk…) a pospíchejte k zubaři. Včasná replantace (znovudosazení) zubu u dětí je většinou úspěšná.

6) Když zoubky padají

Každý dočasný zub je naprogramován na to, aby vypadl v pravou chvíli. Pokud zub nebolí nebo nijak nepřekáží, i když se kývá, není důvod ho jakýmkoli způsobem vyndávat. Pokud se zoubku nechce samotnému nebo jsou s tím spojené nějak komplikace, neváhejte se obrátit na zubního lékaře.

7) Strach ze zubaře

Nestrašme dítě zubařem. Sami dobře víme, že strach ze zubaře může přetrvat do dospělosti.
Žádné komentáře
 
TOPlist