Naše Zlatíčka

Vítejte na stránkách Zlatíčka

Zoubky a prořezávání

Nový příspěvek

Zoubky a jejich prořezávání


 
 
Zoubky a jejich prořezávání Dočasný, mléčný chrup má dvacet zubů. V polovině každé čelisti ho tvoří 2 řezáky, 1 špičák a 2 stoličky.

Prořezávání mléčného chrupu začíná kolem šestého až osmého měsíce dolními řezáky a je ukončeno růstem druhých stoliček kolem dvou až tří let. Individuální rozdíly jsou veliké.

První se prořezávají střední řezáky (jedničky) v dolní čelisti. Mohou se prořezat oba současně. Po prořezání středních řezáků následují řezáky postranní (dvojky), pak první stoličky (čtyřky), pak špičáky (trojky) a nakonec druhé stoličky (pětky).

Prořezávání zoubků provází neklid, změny nálady dítěte, zvýšené slinění, někdy zvýšené teploty, ale ne horečka. Horečka bývá známkou souběžně probíhajícího onemocnění.

Mléčný chrup (dočasné zuby) má důležitou úlohu při žvýkání, tvoření slov, ovlivňuje vývoj čelisti a postavení stálých zubů. Je proto třeba o dočasné zuby pečovat a zabraňovat jejich předčasné ztrátě. Kořeny dočasných zubů se po skončení vývoje začínají zkracovat, protože se na jejich místo tlačí zuby stálé. Když mléčný zub vypadne, nemá proto prakticky žádný kořen. Z čelisti se dočasné zuby postupně uvolňují od pátého až osmého roku od řezáků až po stoličky, které se uvolňují mezi desátým až dvanáctým rokem.

Orientační schéma prořezávání dočasných zubů
Vnitřní řezáky…………………...6. - 12. měsíc
Vnější řezáky………………… 8. - 14. měsíc
První stoličky…………………..12. - 18. měsíc
Špičáky……………………… 17. - 22. měsíc
Druhé stoličky……………… ..24. - 30. měsíc

Používání různých gelů a jiných látek na znecitlivění rozbolavělých dásní při prořezávání zubů může znecitlivět i zadní část hltanu a pro dítě tak vzniká reálné nebezpečí, že vdechne jídlo. Je proto důležité, aby dítě, pokud takovou léčbu dostává, jedlo v klidu vsedě a pod dozorem rodičů!

Na bolest při prořezávání zoubků může pomoci i paracetamol (Paralen), který znecitlivění sliznice hltanu nezpůsobuje.

Kdy začít s pravidelným čistěním zubů?
Zubní lékaři doporučují čistit zoubky již od prořezání prvních řezáků. Stíráme je mulovým čtverečkem, který držíme mezi prsty, nebo vatovou štětičkou či navlhčenou gázou. K čistění prvních zoubků také poslouží praktická pomůcka navlékající se na prst, která má na povrchu jakýsi jemný kartáček. Nazývá se „infant prsťáček“.

Jakmile se prořežou první dočasné stoličky, je vhodné používat zubní kartáček, do dvou let věku dítěte bez zubní pasty. Kartáček má být malý, měkký a hustý. Stíráme jím povlak se zoubků horizontálním nebo krouživým pohybem .

Jak často a jak dlouho čistit zuby?
Stačí pravidelné čistění dvakrát denně, po snídani a po večeři. Důležité je nevynechat žádnou skupinu prořezaných zubů a čistit jak kousací plošky zubů, tak boční od tváře a od jazyka. Dokonalé vyčištění trvá obvykle 2–3 minuty. Častější čistění, například po každém jídle, je prospěšné, ale není nutné.

Po večerním čistění zubů již dítě nemá jíst ani pít sladké nápoje.
Žádné komentáře
 
TOPlist