Naše Zlatíčka

Vítejte na stránkách Zlatíčka

0čkování

Nový příspěvek

Doporučená očkování dítěte

 
 
Doporučená očkování dítěte Doporučená očkování jsou ze zákona nepovinná. Nejsou v plné výši hrazena zdravotní pojišťovnou, ale to neznamená že dítěti nepřináší užitek. Naopak. Některá nepovinná očkování jsou pro většinu děti více než vhodná a uvažuje se o jejich zavedení do systému pravidelného očkování.

Očkování proti klíšťové encephalitidě
Klíšťová encephalitida (klíšťový zánět mozku) je nakažlivé virové onemocnění. Virus se přenáší klíšťaty na lesní hlodavce, na divoce žijící a domácí volně se pasoucí zvířata, která se stávají přirozeným zdrojem nákazy. Přenos viru se děje prostřednictvím slin nakaženého klíštěte. Nákaza člověka je ale možná nejen po přisátí klíštěte. Určité riziko představuje i tepelně nezpracované mléko nakažených koz, krav a ovcí. Může obsahovat virus klíšťové encefalitidy. Výskyt onemocnění souvisí s aktivitou klíšťat. Nejvíce nemocných je zpravidla od začátku léta do pozdního podzimu. Mezi nejtěžší komplikace klíšťového zánětu mozku patří trvalé obrny, poruchy koncentrace a paměti, atrofie svalů. Vakcínou proti klíšťové encephalitidě se mohou očkovat děti starší jednoho roku. V případě zvýšeného rizika přenosu infekce je možné očkovat i děti mladší. Očkuje se třemi dávkami do ramene nebo do hýžďového svalu. Nejvhodnější je tzv. pomalé schéma očkování: začíná se koncem podzimu nebo v zimě a mezi první a druhou dávkou očkování je interval 1–3 měsíce.Třetí dávka se podává za 9–12 měsíců po druhém očkování.V případě potřeby dosažení rychlé ochrany před klíšťovou encephalitidou existují modifikované způsoby očkování podle tzv. zrychleného schématu.Přeočkování se provádí po 3–5 letech.

Jedna dávka vakcíny proti klíšťové encefalitidě( FSME immun, Encepur) stojí kolem 400 Kč). Pojišťovny v různém rozsahu na toto očkování přispívají.

Očkování proti meningokokovým nákazám
Existuje několik vakcín, které chrání před hnisavým zánětem mozkových blan způsobeným meningokokem. V současné době se jako nejvhodnější jeví vakcína proti meningokoku
typu C, která je velmi účinná, bezpečná a vytváří dlouhodobou ,až celoživotní ochranu před onemocněním.Touto vakcínou je možné očkovat děti již od kojeneckého věku.Nejvhodnější doba k očkování je při vstupu dítěte do kolektivního zařízení ( školka, škola) nebo v období dospívání (14-15 let).Nevýhodou je,že zatím neexistuje vakcína účinná v našich podmínkách proti meningokoku sk B, který je zodpovědný asi za 50% závažných meningokokových onemocnění. Ani v dohledné době se s takovou vakcínou nepočítá a tak očkováním volby je zmíněná vakcína proti meningokoku typu C.Děti od roku věku a dospělí se očkují jedinou dávkou této vakcíny.Kojenci od 2 měsíců do roku se zpravidla očkují dvěmi dávkami v intervalu 1 měsíce. V intervalu 3-5 let nutno dítě přeočkovat.

Látka chránící dítě před meningokokem C vyjde asi na 700 Kč. K dispozici jsou vakcíny s názvem Neisvac a Menjugate.

Očkování proti pneumokokovým infekcím
Některé země evropské unie zařadily tuto vakcínu mezi pravidelná očkování a očkují všechny děti. Pneumokok totiž způsobuje závažná onemocnění včetně zánětu mozkových blan. Dětem s poruchou obranyschopnosti,chronicky nemocným a dětem s opakovanými záněty středoušší je u nás toto očkování hrazeno pojišťovnou. Pro ostatní je vhodné ale není hrazeno.Očkovat lze již od kojeneckého věku. Vakcínu je možné podávat souběžně s očkováním 3 dávkami hexavalentní očkovací látky proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, hemophilové nákaze, žloutence B a dětské přenosné obrně. Poslední, čtvrtá dávka se je pak podává ve 2 letech.
S přibývajícím věkem,ve kterém se zahajuje očkování, klesá četnost dávek,tak že při očkování dětí mezi 2-5 rokem věku stačí jen jediná dávka vakcíny.Je ale třeba říci, že riziko těžké pneumokokové infekce je zvláště u imunitně oslabených jedinců již v kojeneckém věku. . Výjimečně vzniká potřeba přeočkování po3- 5 letech.

Očkovací látka proti pneumokokovým infekcím,Prevenar, stojí asi 1800 korun.

Očkování proti planým neštovicímJe zvláště vhodné u dětí se sníženou obranyschopností, nebo u některých chronicky nemocných. Vakcína je určena osobám které jsou vnímavé vůči planým neštovicím, tedy je sami neprodělali, nemají vytvořeny protilátky a u nichž je vysoké riziko nákazy.Očkovat lze děti od roku věku. Některé země začaly očkovat plošně všechny děti.U nás se o tom zatím neuvažuje.
Očkování se provádí dvěma dávkami v intervalu 1-3 měsíce ve věku 1 rok až 12 let. Je možné očkovat i jedinou dávkou ale postvakcinační ochrana nemusí být dostatečná. Dětem starším 12 let a dospělým se podávají obvykle dvě dávky v intervalu 1-2 měsíců.

K dispozici je vakcína Varilrix, která chrání před planými neštovicemi. Její cena je okolo 1500 Kč.

Očkování proti virovému zánětu jater typu A (hepatitida A)
Virový zánět jater způsobený virem hepatitidy A nepatří u nás k častým infekcím ale při nedodržení základních hygienických návyků se nemoc občas objeví. K tomu může dojít na letních táborech, v kempech, na dovolené nebo za mimořádných okolností jako jsou např.záplavy.Očkování proti žloutence typu A se také doporučuje při cestách do některých exotických zemí.Vakcína se podává 14 dnů až 1 měsíc před cestou.
Očkovat je možné děti od roku věku.

Zhruba 1700 korun za celkem dvě dávky vakcíny Havrix si připraví rodiče, kteří své děti budou chtít nechat očkovat proti žloutence typu A.Očkuje se 2 dávkami v intervalu 6-12 měsíců.
Vakcína Twinrix (cca 900 Kč za jednu dávku) chrání proti oběma žloutenkám, tedy A i B. Očkuje se od jednoho roku života dítěte 3 dávkami, v intervalu 0-1-6 měsíc.

Očkování proti lidským papilomavirům
Chrání před onemocněními způsobenými některými lidskými papilomaviry ( jako je především rakovina děložního čípku). Vhodné je aplikovat tuto vakcína zejména dospívajícím dívkám a mladým ženám před začátkem pohlavního života.
Očkuje se zpravidla 3 dávkami v intervalu 0-2-6 měsíců. Druhou dávku je ale možné podat již za měsíc od první. Interval mezi druhou a třetí dávkou by neměl být kratší než 3 měsíce.

Očkovací látka Silgard nebo Cervarix proti karcinomu děložního čípku u dívek, vyjde ve třech dávkách na zhruba 10 tisíc korun. Vakcína je vhodná pro mladé dívky, které ještě nezačaly s pohlavním životem, ale i pro ženy do 26 let.

Očkování proti chřipce
Chřipkou jsou nejvíce ohroženy děti v dětských domovech a ústavech, děti se závažným dlouhodobým onemocněním plicním, s cukrovkou, s chronickým onemocněním ledvin či s poruchou systému obranyschopnosti. U těchto rizikových skupin je očkování jednoznačně doporučeno a hradí ho zdravotní pojišťovna. V ostatních případech je vhodná porada s lékařem.
Děti mladší 9 let se očkují dvěmi dávkami v intervalu 1 měsíce. Děti a dospělí starší 9 let se očkují jednou dávkou. Výjimkou jsou osoby s poruchou obranyschopnosti. Zde bývají potřeba dvě dávky. Očkování proti chřipce nechrání dlouhodobě. Každý rok je třeba provádět přeočkování .

Očkovací látka proti chřipce ( Vaxigrip, Influvac, Fluarix) vyjde zhruba na 250 Kč.

Očkování proti rotavirům
Rotaviry patří k nejčastějším původcům střevních infekcí u kojenců a malých dětí. Projevují se zvracením a následným průjmem. Při těžkém průběhu hrozí odvodnění a rozvrat vnitřního prostředí organizmu. Proto jsou tyto infekce častým důvodem k hospitalizaci kojenců a malých dětí v nemocnici. Většinou následuje rychlé uzdravení do týdne od začátku nemoci. Občasné zažívací potíže ale ještě několik dnů při postupném uvolňování diety přetrvávají.
Od roku 2006 je u nás dostupná vakcína pro očkování dětí od 6 týdnů do 6 měsíců.Děti starší 7 měsíců se očkovat nedoporučuje.Očkuje se dvěmi dávkami v odstupu minimálně 1 měsíce.
Některé evropské země uvažují o zařazení této vakcíny mezi pravidelná, plošná očkování.

Proti infekci způsobené rotaviry je možné nechat děti očkovat vakcínou Rotarix. Přesná cena sice není dosud jasná, půjde ale pravděpodobně o částku přes 1000 Kč za dávku.

Očkování proti vzteklině
Díky očkování zvěře se vzteklina, zákeřné virové onemocnění, vyskytuje u nás jen sporadicky. Zdrojem nákazy je nemocné divoké zvíře (liška, srnčí, jelení zvěř) nebo nakažené domácí zvíře. Pokousáním zvířetem dochází k přenosu viru a nákaze. Nákaza vzniká i při manipulaci se zvířetem a potřísněním otevřené rány kůže jeho slinami. Během posledních dvaceti let nebylo u nás zaznamenáno onemocnění člověka vzteklinou. Je to výsledek drahé, ale účinné vakcinace lišek návnadou. Onemocnění vzteklinou se projevuje zprvu bolestmi hlavy, nespavostí, horečkou, postupně halucinacemi, nepřiměřeným chováním,křečemi, obrnami svalů. Jedinou možností, jak se nemoci bránit, je okamžité očkování po zranění zvířetem důvodně podezřelého ze vztekliny. Podává se tzv. antirabické sérum. Poté se pacient očkuje a přeočkovává. Pokud ke zranění nedošlo, ale pacient byl ve styku s nemocným zvířetem, sérum se nepodává, pouze se očkuje. Existuje i preventivní očkování proti vzteklině u osob se zvýšeným rizikem kontaktu s touto nákazou. Vakcína se podává do svalu nebo podkožně, do oblasti ramene nebo u dětí do stehna.

U nás dostupné očkovací látky proti vzteklině se nazývají Rabipur a Verorab
Žádné komentáře
 
TOPlist